shqiperia-instalon-radar-te-ri-3d,-e-mbulon-tere-hapesiren-ajrore-te-kosoves-dhe-te-serbise-qendrore
S

Shqipëria instalon radar të ri 3D, e mbulon tërë hapësirën ajrore të Kosovës dhe të Serbisë qendrore


Shqipëria e ka aktivizuar një pozicion të ri radari të vendosur në malin Mida në zonën e Pukës, në rrethin verior të Shkodrës, i cili siguron një pasqyrë të plotë të situatës së hapësirës ajrore.

Si pjesë e këtij projekti, Shqipëria ka instaluar një radar të lëvizshëm 3D AESA për mbikëqyrje ajrore me rreze të gjatë, nga kompania amerikane Lokid Martin AN / TPS-77, e cila operon në një distancë prej madje 470 kilometra dhe mbulon tërë Kosovën dhe Serbinë qendrore, njoftoi portali i aviacionit “Tango six”.

I vendosur rreth 85 km në verilindje të Tiranës, radari i ri i jep mundësi Shqipërisë që ta monitorojë hapësirën ajrore shumë përtej kufijve të saj.

Siç shpjegon kryeredaktori i portalit “Tango six”, Petar Vojinoviq për portalin serb në Kosovë, “Kosova Online”, diapazoni i këtij radari praktikisht do të thotë që Shqipëria që do të jetë në gjendje ta monitorojë jo vetëm territorin e saj, por gjithashtu, ndër të tjera, hapësirën ajrore të Kosovës dhe Serbisë qendrore.

“Blerja e një radari të ri primar 3D nga Shqipëria është sigurisht pjesë e modernizimit të pritshëm të një prej aftësive themelore për secilin vend – aftësia për të monitoruar në mënyrë të pavarur hapësirën ajrore. Forcat e Armatosura Shqiptare, si pjesë e NATO-s, janë të detyruara ta integrojnë imazhin e radarit dhe paralajmërimi i hershëm u jep atyre mbrojtje të përditshme në formën e gjuetarëve të shërbimit nga Italia. Diapazoni i këtij mjeti nuk është i pazakontë, ka radarë që mbulojnë zona më të mëdha, por meqenëse vendet e Ballkanit janë më të vogla në zonë, secili është në gjendje të “shoh” pjesë të vendit fqinj”, shpjegon Vojinoviq.

Vlera e këtij projekti, i cili u realizua me kompaninë amerikane Lockheed Martin, është 22 milionë e 266 mijë dollarë, nga të cilat 19 milionë e 139 mijë janë siguruar nga buxheti shqiptar, ndërsa pjesa tjetër prej 3 milionë e 127 mijë dollarësh sigurohen përmes projektit të Qeverisë Amerikane, FMS (Shitja e Jashtme Ushtarake).

Informacioni i mbledhur nga pozicioni i ri i përcillet Qendrës së Monitorimit të Forcave Ajrore Shqiptare të vendosura në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës, që raporton në Qendrën e Operacioneve Ajrore të Kombinuara të NATO-s CAREJ (Torrejon), e vendosur në Bazën e Forcave Ajrore Torrejon, Spanjë, në verilindje të Madridit, shkruan “Tango six”.

Related Posts

52 thoughts on “Shqipëria instalon radar të ri 3D, e mbulon tërë hapësirën ajrore të Kosovës dhe të Serbisë qendrore

  1. Pingback: keto crack chicken
  2. Kaikki rahansiirrot molempiin suuntiin ovat Betsson Casinolla kuluttomia, ja kokemuksien mukaan hommat sujuvat taalla sutjakasti ja ongelmitta. Live-peleihin on myos panostettu huolella. Betsson tarjoaa yli 150 live-pelia, joihin kuuluu pokeria, Baccaratia, rulettia, Blackjackia seka lukemattomia viihdepeleja. Myos eksoottisemmista peleista, kuten Sic Bosta ja Crapsista, paasee nauttimaan Betssonin live-kasinolla. Pelit ovat Evolution Gamingin, Pragmatic Playn ja Playtechin kasialaa. https://maxsiauw.com/community/profile/magdalombardi2/ Il primo passo e capire il significato del playthrough o requisito di giocata. Si tratta di una serie di vincoli imposti sui bonus da tutti i migliori casino on line. Lo scopo e assicurarsi che le somme assegnate siano utilizzate sul portale di gioco e non, invece, subito prelevate. I requisiti di giocata sono come un insieme di obiettivi da raggiungere per poter trasformare un bonus casino in saldo prelevabile. Solitamente, il requisito di giocata ti indica quante volte dovrai rigiocare l’intero importo del bonus ricevuto prima di poterlo prelevare.

  3. Thanksgiving Games Tank Battle io Multiplayer Play pranks, set traps and enjoy the show! Share with friends Watch Clifford for the day! Give him a bath, play fetch, read, and play dress-up. Fire Stack Balls 3D Five Nights at Freddy’s 2 Similiars games online Scary Teacher 3D is an adventure game that starts with two main characters, a genius high school student and her nemesis, her super scary high school teacher. The scary teacher has gotten herself quite a reputation as being very threatening and cruel, often handing out inhumane punishments to her students. https://colaborodesdecasa.com/community/profile/nereidaoctoman/ When it comes to cult classic co-op games, the Xbox brand is most synonymous to the anarchic action of the Left 4 Dead series. Sadly, Valve refuses to treat us to a third entry, but luckily one of the best 2 player Xbox One games is a game that riffs of this same idea of first-person co-op and sets it within an incredibly deep fantasy universe. Warhammer: Vermintide 2 sees you and three others fend off endless hordes across 13 intense missions.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com